spektrometr ramana spektrometr ramana

Badania spektrometrem Ramana – zalety spektrometrii Ramana

Dobra aparatura laboratoryjna jest niezbędna do przeprowadzania analiz i badań na odpowiednim poziomie. Nie dziwi fakt, że laboratoria starają się posiadać jak najnowszą aparaturę, aby dzięki temu móc wykonywać niezbędne badania nie tylko z dbałością o ich wyniki, ale również w czasie jak najkrótszym, co jest istotne dla wielu podmiotów zlecających badanie.

Nowoczesne technologie, które w ostatnim czasie rozwijają się dość szybko sprawiają, że również stosowana w laboratoriach aparatura to z każdym rokiem nowe rozwiązania, zazwyczaj znacznie dokładniejsze i minimalizujące błędy człowieka. Jest to możliwe dzięki temu, że wszelkie działania zazwyczaj są nadzorowane przez dedykowane oprogramowanie komputerowe. Wspomaga ono nie tylko sam proces analizy uzyskanych wyników, ale często również dba o to, aby samo przeprowadzenie analizy było pozbawione błędów.

Spektrometr Ramana – gdzie się go stosuje?

Spektrometr Ramana to jedno z popularniejszych i tym samym częściej wykorzystywanych urządzeń niemalże w każdym laboratorium. Ta popularność jest wynikiem przed wszystkim tego, że zakres zastosowania tego urządzenia jest bardzo szeroki. Umożliwia analizę bardzo wielu substancji pod względem ich składu, a wyniki nie tylko są dokładne ale również dostępne w krótkim czasie. Polusem tej metody jest również to, że obecnie analizy przy wykorzystaniu tego sprzętu mogą być prowadzone poza laboratorium dzięki dostępności urządzeń w wersji przenośnej. Wyniki analizy przy pomocy spektroskopu przedstawiane są przy pomocy tak zwanym widm Ramana. Nowoczesna aparatura umożliwia bezproblemowe przedstawienie wyników w formie 2D lub 3D, co sprawia że są znacznie bardziej czytelne. Ponadto w wielu urządzeniach jest możliwość archiwizacji wyników jak również ich porównania w dowolnym momencie.

Częste zastosowania spektroskopu Ramana

Spektrometria Ramana powszechnie obecnie stosowana jest na przykład do wykrywania narkotyków czy substancji wybuchowych. Szybkość wykonywanych analiz jak również możliwość ich wykonywania przy pomocy przenośnych urządzeń to jedna z zalet tej metody, która na pewno wpływa na popularność jej stosowania.

Obecnie w urządzeniach służących do przeprowadzania analizy tą właśnie metodą stosuje się lasery jako tak zwane źródło wzbudzenia postrzegane są jako dające najlepsze efekty i przede wszystkim umożliwiające uzyskanie jak najdokładniejszych wyników analizy. Jeśli analiza ma być wykonana bardziej dokładnie, niezbędne jest jej przeprowadzenie w laboratorium, na sprzęcie stacjonarnym.