praca na wysokości praca na wysokości

Praca na wysokości, czyli co oprócz mycia szyb?

Chyba nie ma nikogo, kto przynajmniej raz nie widziałby ludzi bohatersko przyklejonych do szyb wieżowców w celu wymycia ich od zewnątrz. Mało kto jednak wie, że tzw. usługi alpinistyczne nie ograniczają się wyłącznie do czyszczenia trudno dostępnych powierzchni, a firmy zajmujące się tego rodzaju działalnością, składają się z zawodowców o naprawdę silnych nerwach i wysokich kwalifikacjach branżowych. Warto wiedzieć, jakie jeszcze usługi mają w ofercie, bo nie wiadomo kiedy taka wiedza może być przydatna.

Wieżowce, dachy, reklamy i ptaki

Kiedy ktoś mówi „usługi wysokościowe”, zwykle pierwszym skojarzeniem jest, wspomniane już wcześniej, mycie szyb drapaczy chmur. Jednak to przecież nie jedyna praca na wysokości, jaką można sobie wyobrazić. Firmy świadczące takie usługi mają w swojej ofercie również m.in. malowanie elewacji, odśnieżanie dachów (oraz ogólna ocena stanu stropów), prace rozbiórkowe w halach, hangarach i magazynach, montaż reklam (billboardy), a nawet wycinkę i karczowanie drzew oraz krzewów bądź ich pielęgnację (przycinanie). To jednak nie wszystko.

Wiele firm ma w swojej ofercie również zabezpieczanie wysoko położonych powierzchni przed ptakami (kolce, pręty, siatki). Pracownicy wysokościowi zajmują się ponadto wszelkiego rodzaju pracami naprawczymi w silosach, szybach wentylacyjnych, klatkach schodowych, a nawet – co poniekąd kłóci się z nazwą branży – w kanałach. Czyszczą rynny, montują i demontują konstrukcje stalowe, zabezpieczają dachy, montują anteny, balustrady balkonowe i instalacje elektryczne. Jak widać praca na wysokości niejedno ma imię, a ich wykonawcy to specjaliści w naprawdę wielu kwestiach.

Alpiniści przemysłowi to wysoce wykwalifikowani profesjonaliści nie tylko od strony technicznej, ale również od strony bezpieczeństwa, które jak wiadomo jest najważniejsze. Usługi alpinistyczne to, jak się okazuje, mało znana i przede wszystkim bardzo niedoceniana branża. A na docenienie zdecydowanie zasługuje.