Astrolabia oraz inne dekoracyjne przyrządy astronomiczne

Niektórzy z nas lubią otaczać się przedziwnymi przedmiotami. Nawet jeśli nie pełnią one żadnej konkretnej funkcji i stanowią wyłącznie ozdobę, odczuwamy niemałą przyjemność, gdy zdobią nasze biurka, komody, regały. Jedni gustują w drogich, markowych organizerach biurowych, drudzy kolekcjonują zegary, a jeszcze inni zbierają przyrządy astronomiczne. Ta ostatnia grupa tworzy dość ciekawy zbiór przedmiotów odwzorowujących skomplikowane urządzenia wykorzystywane w naukach astronomicznych. Co się do nich zalicza?

Najpopularniejszymi przyrządami pomiarowymi były astrolabia. W dawnych czasach służyły one jako przyrząd nawigacyjny – pomagały w określaniu pozycji ciał niebieskich na niebie. Ich niezwykły kształt z kulą ziemską w centrum zachwyca do dzisiaj. Nic dziwnego, że posłużyły one jako wzór do dekoracyjnych dodatków do aranżacji wnętrz.

Bardzo popularną ozdobą jest miniaturowy zegar słoneczny stanowiący replikę narzędzia ustalającego czas na podstawie zmiany pozycji słońca na niebie. Na instrument składają się pierścienie astronomiczne pozwalające ustalenie aktualnej godziny. Mini zegar słoneczny to wspaniały prezent nie tylko dla miłośnika antyków, ale również dla marynarza, rybaka, czy fana astronomii.

Sprzętem, który zapewne każdy z nas łączy ze słowem astronomia, jest teleskop. Przedmiotem wartym uwagi jest drewniany teleskop dekoracyjny w wersji mini. Takie gadżety najczęściej posiadają mosiężne wykończenia, drewniany statyw i są wolnostojącymi konstrukcjami. Jeśli chcemy sprawić bliskiej osobie niespodziankę, a wiemy, że jest ona fanatykiem patrzenia w gwiazdy, mini teleskop będzie pięknym gestem z naszej strony.

Zastąpić go może mała, drewniana luneta wykonana z mosiądzu i skóry. Ten starodawny przyrząd optyczny to wspaniałe dopełnienie aranżacji mieszkania w stylu retro.

Astrolabium, mini zegar słoneczny, miniaturowa luneta lub teleskop? Ozdabiając swój dom, pamiętaj o jednym: diabeł tkwi w szczegółach! Dekoracyjne przyrządy astronomiczne to detale, które z każdego wnętrza uczynią wyjątkową przestrzeń!