Jak zapobiegać pojawieniu się pleśni w łazience?

Łazienka to obszar o dużej wilgotności. Choć sprzyja to powstawaniu pleśni, to nie musi się ona pojawić. Trzeba działać tak, aby temu zapobiec. Ważne są też pewne kwestie dotyczące samej łazienki.

Zdrowe wnętrze łazienki i pewne aspekty jej wyglądu

Ważnym elementem tego wnętrza jest kratka wentylacyjna. Jej obecność jest wymagana przez normy budowlane. Zawsze jest, ale, by nie pojawiła się pleśń w łazience, trzeba pilnować, by była otwarta. W nowoczesnych wnętrzach stosuje się gładź. Jeśli wykańcza się nią ściany w łazience, to trzeba wybrać taką, która pozwala im oddychać. Idealna jest wapienna. Ma taką właściwość. W dodatku ułatwia zapobieganie pleśni w łazience, bo ma odczyn alkaliczny. Taki odczyn tworzy niesprzyjające środowisko także dla grzybów.
W łazience warto, aby było okno. Obecnie się je robi. Trzeba je co pewien czas otworzyć. Przy tradycyjnej wentylacji otwieranie okien jest potrzebne, by było zdrowe powietrze w domu. W łazience chodzi o coś jeszcze. Otworzenie okna np. po kąpieli pozwoli szybciej osuszyć wnętrze. Zmniejsza się ryzyko pojawienia pleśni.

Nawyki, które pozwolą zapobiec pleśni

Otwieranie okna po kąpieli i pilnowanie, czy kratka wentylacyjna jest otwarta, to nawyki, które zapobiegają pleśni. Są też inne, które warto u siebie wyrobić. By nie mogła się pojawić pleśń w łazience, trzeba wycierać mokre sprzęty. Woda pojawia się na urządzeniach sanitarnych, szafkach, akcesoriach. Dobrym nawykiem jest regularne sprzątanie. Pomijając inne korzyści, sprzyja temu, by nie pojawiła się pleśń.

Ręczniki nie powinny być zbyt długo wilgotne. Trzeba tego pilnować. Mając na uwadze zapobieganie pleśni, warto wybierać wieszaki z drążkami. Gdy ręcznik wisi na haczyku, to jest ściśnięty. Trudniej mu wtedy wyschnąć. Wietrzenie pomaga szybciej wyschnąć nie tylko łazience, ale i ręcznikom. Można też powiesić ręcznik do wyschnięcia poza łazienką, jeśli jest bardzo mokry. Jak przeschnie, znów zawiśnie w łazience.

Ważne są względy estetyczne oraz zdrowe powietrze w domu. Pleśń wygląda źle i zagraża zdrowiu. Trzeba jej zapobiec. Konieczne jest wyrobienie u siebie kilku nawyków. Pleśń w łazience się nie pojawi, jak nie będzie miała ku temu warunków. Ważne więc są także: obecność okna, otwarta kratka, gładź pozwalająca ścianom oddychać.