Herbata konopna — niepozorny napar o wielkiej mocy

Konopie niesłusznie kojarzą się nam jedynie z narkotykami, podczas gdy to wspaniały napar o wielu pozytywnych efektach, które może docenić każdy z nas. Napój ten jest przygotowywany z suszu konopi siewnej, która zawiera duże ilości korzystnych dla zdrowia substancji przy praktycznie zerowej ilości niesławnego, oddziaływującego na ludzki umysł THC. Ilość tej substancji w konopi siewnej to mniej, niż 0,1%, przez co herbata konopna jest całkowicie bezpieczna, nie powoduje uzależnienia czy jakichkolwiek negatywnych zmian u spożywającego.

Konopie medyczne posiadają długą historię użytkowania przez człowieka, która nie ma wiele wspólnego z popularnym w ostatnich latach trendem palenia marihuany. Właściwości tej rośliny są wręcz niewspółmiernie duże wobec łatwości jej uprawy, gdyż konopie siewne, w przeciwieństwie do psychoaktywnej konopi indyjskiej, są niewybredne w hodowli, nie wymagają opryskiwania pestycydami i rosną nawet na jałowych glebach. To kolejny duży atut konopi siewnej, gdyż produkty pochodzące z naturalnych upraw są pozbawione toksycznych pozostałości po środkach owadobójczych i chwastobójczych. Jakie jeszcze zalety niesie ze sobą konopie medyczne? Produkty uzyskiwane z suszu konopnego, jak na przykład herbata konopna, pomagają w utrzymywaniu zdrowego poziomu cukru we krwi, zwalczają miażdżycę, uśmierzają ból, działają uspakajająco, pomagają w przypadku występowania stanów lękowych, ataków paniki, niepokoju, pomagają rzucić palenie, zwalczają objawy chorób neurologicznych, mają pozytywny wpływ w ograniczaniu rozrostu komórek rakowych. Na tym lista pozytywów się nie kończy, gdyż do zdrowotnych efektów produktów konopnych można też zaliczyć zwalczanie stanów zapalnych, podwyższenie poziomu serotoniny w mózgu, a także delikatne właściwości uspokajające.

Wszystkie te efekty związane są z pozytywnym oddziaływaniem zawartych w konopi związków na układ endokannabinoidowy. Za tą skomplikowaną nazwą kryje się układ, odpowiadający za praktycznie wszystkie czynności naszego organizmu. Układ endokannabinoidowy odpowiada za gospodarowanie energią, hormonami, połączeniami neurohormonalnymi i neuroimmunologicznymi, a także kontroluje ośrodki odpowiedzialne za głód, motywację, funkcje motoryczne oraz długą listę zróżnicowanych funkcji. Konopie medyczne zawierają substancje, które mają wyjątkowo pozytywny wpływ na działanie powyższego układu, stąd też ich wszechstronne, prozdrowotne skutki.

Herbata konopna to świetny sposób na wzmocnienie odporności, a także bezpieczny środek do walki z bólem, który jednocześnie poprawia samopoczucie oraz ułatwia zasypianie. Dzięki redukowaniu ciśnienia krwi wpływa także na redukcję zagrożenia ze strony cukrzycy. Łagodne działanie oraz brak skutków ubocznych sprawiają, że herbata z konopi nie posiada przeciwwskazań, a oprócz wszystkich swoich zalet świetnie smakuje.