roza wielkokwiatowa roza wielkokwiatowa

Królowa kwiatów – róża

Choć piękna i pachnąca, to posiada kolce, które mogą pokłuć – róża od wieków jest uważana za królową kwiatów. Różanych krzewów nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie, są jego ozdobą. Zdrowe i dorodne krzaki oraz sadzonki róż sprzedawane są w sklepach ogrodniczych, ale ich produkcją i początkową hodowlą zajmuje się szkółka róż, która często także prowadzi sprzedaż detaliczną czy hurtową. Wyróżnia się wiele odmian tej rośliny, każda jednakowo zachwyca. Do najbardziej popularnych należą róże wielkokwiatowe i pnące.

Róże wielkokwiatowe charakteryzują się pełnymi kwiatami o wielkich rozmiarach ich kolorystyka jest bardzo, ale to bardzo szeroka, nie występują one jedynie praktycznie tylko w trzech kolorach, a mianowicie brązowym, zielonym i niebieskim. Cała reszta barw w przypadku róż wielkokwiatowych jest obecna, co umożliwia łatwy dobór tych kwiatów w kolorystyce jakiej oczekujemy.

Róże te zaczynają kwitnąć wczesnym latem i zachwycają urodą oraz zapachem aż do jesieni. Następnie na zimę obcina się pędy i zostawia w glebie do przezimowania, ponieważ posiadają wysoką odporności na niskie temperatury. Róże wielkokwiatowe są jednak bardzo wymagające w stosunku do podłoża w którym rosną, musi być ono odpowiednio wilgotne i żyzne.

Róże pnące charakteryzują się długimi pędami, które mimo nazwy nie pną się po podporach, mogą jedynie „czepiać” się ich za pomocą kolców. Ich pielęgnacja różni się od pozostałych odmian, ze względu na pnący charakter. W pielęgnacji bardzo ważne jest sezonowe cięcie, które wzmacnia roślinę, jej wymagania, co do gleby nie są wielkie, jednak trzeba uważać na szkodniki, które mogą ją atakować.

Chcąc uzyskać kwietną ścianę należy odczekać kilka lat, ale efekt jest zniewalający. Starsza odmiana róż pnących występowała jedynie w kilku kolorach, nowoczesna kolorystyka jest bardziej bogata. Kwiaty są nieco mniejsze niż róż wielokwiatowych, ale na pędzie znajduje się ich nieco więcej.