aparat usg aparat usg

Przenośne USG – technologie w medycynie

Sprzęt ultradźwiękowy może zapewnić lekarzom obraz w czasie rzeczywistym lub wideo o wysokiej rozdzielczości. Istnieją dwa główne rodzaje diagnostycznych urządzeń ultradźwiękowych: mobilne urządzenia ultradźwiękowe i stacjonarne urządzenia ultradźwiękowe. Stacjonarny sprzęt ultrasonograficzny jest instalowany w szpitalach i jest używany głównie do diagnostyki klinicznej.

Mobilny sprzęt ultrasonograficzny, inaczej mówiąc przenośne USG, może być zabrany w dowolne miejsce wymagane do diagnozy. W porównaniu ze stacjonarnymi aparatami USG, mobilne aparaty USG zapewniają lekarzom większą wygodę podczas diagnozowania, ponieważ są bardziej elastyczne, a nawet umożliwiają lekarzom przeprowadzanie zdalnych diagnoz podczas pobytu w domu.

Przenośny sprzęt ultradźwiękowy

Przenośny sprzęt ultradźwiękowy jest nowym rodzajem zaawansowanego urządzenia diagnostycznego. Może być stosowany nie tylko do wykrywania lokalnych zmian patologicznych narządów ludzkich, ale także do monitorowania dynamicznych procesów naczyń krwionośnych narządów, naczyń limfatycznych i innych procesów mikrokrążenia. Do wykonania badania ultrasonograficznego nie jest wymagane obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) ani tomografii komputerowej (CT). Taki aparat USG jest przenośny, lekki i łatwy w obsłudze.

Sprzęt ultrasonograficzny składa się z trzech podstawowych elementów: przetwornika do nadawania i odbierania fal dźwiękowych, procesora sygnałowego do przetwarzania odbitych sygnałów na obrazy oraz wyświetlacza do wyświetlania obrazów. Częstotliwość pracy przetwornika może być wysoka (3-5 MHz) lub niska (1-3 MHz). Niskie częstotliwości zapewniają wyższą rozdzielczość i lepsze rozróżnienie tkanek, ale są łatwiej absorbowane przez tkanki miękkie; dlatego niskie częstotliwości są stosowane do obrazowania tkanek miękkich. Wysokie częstotliwości zapewniają lepszą penetrację tkanek, ale mają niższą rozdzielczość; dlatego są używane do obrazowania naczyń krwionośnych lub większych struktur, takich jak mięśnie w kończynach.

Jak działa aparat ultrasonograficzny?

Aparaty ultradźwiękowe wykorzystują sondę, która zawiera przetworniki, znane również jako kryształy piezoelektryczne. Kryształy te są bardzo małe i mogą być bardzo szybko przemieszczane tam i z powrotem przez układy elektroniczne. Te układy elektroniczne są podłączone do komputera, który otrzymuje sygnał informujący go, kiedy należy poruszyć przetwornikiem.

Kryształ porusza się tam i z powrotem bardzo szybko, w tempie około 25 000 razy na sekundę, aby wysłać fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Kiedy dźwięk dociera do obiektu (np. części ciała), część dźwięku jest odbijana z powrotem w kierunku sondy. Ten odbity dźwięk jest odbierany przez sondę i przekształcany w obraz na ekranie.