budowa domów kraków budowa domów kraków

Wykańczamy dom – co musisz wiedzieć?

Jeśli już Twój wymarzony dom stoi w stanie surowym – czas pomyśleć o pracach wykończeniowych! Kluczem do sprawnego wykończenia domu jest profesjonalna ekipa. Mimo, iż sam nie będziesz prowadził tych prac, warto wiedzieć, w jakiej kolejności muszą być poszczególne etapy! Sięgnij po praktyczne porady i przeczytaj poniższy artykuł!

Dlaczego kolejność prac wykończeniowych jest tak ważna?

Bez względu na to, czy budowa domów Kraków, czy w innej miejscowości ma miejsce, powinieneś wiedzieć, jak po kolei wyglądają prace wykończeniowe:
1.Etap pierwszy:
-Poprowadzenie wszystkich niezbędnych przewodów, różnego rodzaju instalacji: wodno-kanalizacyjne, elektryczne czy podejścia do grzejników.
2.Etap drugi:
Tynki maszynowe, które powstają, pozwalają na szybsze, nawet czterokrotne wykonanie prac tynkarskich. Tutaj nie trzeba też martwić się o miejsce dla betoniarki. Tynki na ściany i sufity kładziemy dopiero po tym, jak już wszystkie instalacje są położone – elektryczna, kanalizacyjna. Przewody służące do ogrzewania podłogowego kładzie się dopiero po położeniu tynków.
3.Etap trzeci:
-Teraz czas na wylewki podłogowe! Możesz jednak zmienić kolejność i najpierw zrobić wylewki, a następnie zająć się tynkami. W tym wypadku nie musi być zachowany ścisły podział na etapy.
4.Etap czwarty:
-Po położeniu tynków, możesz poszukać ekipy, która wstawi do Twojego domu drewniane okna. Niektórzy producenci okien drewnianych nie uznają reklamacji, gdy kolejność ta nie jest zachowana. Zatem najpierw kładziemy tynki maszynowe, a dopiero później wstawiamy okna. Jeżeli zamierzasz wstawić okna plastikowe, wówczas ta kolejność nie jest aż tak istotna. Otwory okienne zabezpiecz płytą wiórową lub folią. Takie działanie zapobiegnie wysychaniu tynków.
5.Etap czwarty:
-W końcowym etapie kładziemy glazurę i różnego rodzaju płytki – w kuchni, w łazience lub w każdym innym pomieszczeniu.

O czym powinieneś pamiętać na każdym etapie prac wykończeniowych?

Bez względu na to, czy budowa domów w Krakowie, czy w Poznaniu ma miejsce, warto wiedzieć, jakie po kolei czynności trzeba wykonać. Jeśli ta kolejność nie zostanie zachowana, wówczas istnieje ryzyko, że nie będziesz zadowolony z efektu.

Niesprawne instalacje czy różnego rodzaju defekty, uprzykrzają skutecznie codzienne funkcjonowanie. Jeśli zatrudniasz ekipę, możesz sprawdzić, czy prace wykonywane są w odpowiedniej kolejności. Należy też tu zaznaczyć, że warto zawsze zatrudniać sprawdzonych i doświadczonych fachowców.