Budownictwo admin  

Kamieniarstwo to trudna praca, lecz potrzebna

Praca w zakładzie kamieniarskim jest wyczerpująca, bo jest ciężka. Dlatego chętni do takiej pracy są dokładnie badani, czy są zupełnie zdrowi i mają predyspozycje fizyczne do takiego rodzaju pracy. Bo kamieniarstwo jest rzemiosłem, które polega na wydobywaniu i obróbce różnych kamieni. Najpierw wydobywane są z kamieniołomów bloki kamienne lub skalne, a potem poddawane są obróbce takiej, jak cięcie, polerowanie, frezowanie. Z tak przygotowanego materiału powstają na przykład nagrobki i grobowce. Dawniej najczęściej wykonywane były one z naturalnego kamienia, lecz dziś najczęściej wykonuje się je ze skał magmowych i metamorficznych. Skały magmowe są jednym z trzech typów skał, które powstały na wskutek zakrzepnięcia magmy i razem ze skalami metamorficznymi i skałami osadowymi budują skorupę ziemską. Natomiast skały metamorficzne powstały na wskutek procesu zmian w stanie stałym zachodzących we wnętrzu skorupy ziemskiej lub na jej powierzchni. Trzeci rodzaj skał, to znaczy skały osadowe nie wykorzystywane są do wykonania nagrobków i grobowców, lecz wykorzystuje się je zwłaszcza w budowlance. Skały osadowe powstają na wskutek nagromadzenia się i osiadania materiału z zewnątrz, który przenoszony jest przez wiatr, wodę, czy lodowce.
Wracając jednak do ofert składanych klientom przez zakład kamieniarski, to ich oferta nie dotyczy tylko i wyłącznie cmentarzy, gdyż każdy zakłady kamieniarskie trudni się jeszcze wieloma innymi pracami i wykonuje różne przedmioty mniejsze i większe do domu lub obejścia, jak na przykład ławki parkowe, śmietniczki ustawiane w parku lub przy chodnikach w mieście. Takich solidnych przedmiotów będących częścią architektury miejskiej lub parkowej nie sposób zniszczyć i dlatego są one mijane szerokim łukiem przez wandali i mają szansę przetrwać wiele dziesiątek lat, a społeczeństwo ma okazję długo z nich korzystać.
Do najczęściej zamawianych przez klientów przedmiotów wykonanych z kamienia należą schody. Schody wykonane z kamienia są wiekowe. Mogą przetrwać bardzo długo w nienaruszonym stanie. I wcale nie muszą wyglądać zimno, czy rustykalnie, bo można je również obudować lub wyłożyć innym materiałem według własnego uznania. Zakład kamieniarski wykona także trwałe i mocne kominki oraz parapety, które zachwycą niejednego. Kamienne parapety są mocne i dlatego niełatwo je uszkodzić. Trzeba by dużej siły mechanicznej, aby doszło do uszkodzenia kamiennego parapetu. Poza tym bardzo łatwo na takim parapecie zadbać o czystość. Można go również przybrać dekoracjami, gdy ktoś zechce urozmaicić jego wygląd, lecz sam w sobie także wygląda imponująco. Tym bardziej, ze dziś można do woli wybierać w materiale i kolorze surowca. Z kamienia wykonywane są także części ogrodzeń, które wyglądają imponująco i unikatowo. Takie kamienne ogrodzenie połączone z płotem metalowym wygląda ekskluzywnie, lecz nie zawsze pasuje do obiektów budowanych, na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o takim ogrodzeniu.